O szkole

Historia szkoły

Szkoła Nasza powstała w 1941 roku pod nazwą Powiatowa Szkoła Ślusarsko-Mechaniczna.

 

Grupa nauczycieli prowadziła w tym czasie oprócz nauczania przedmiotów zawodowych, także tajne nauczanie, szczególnie w zakresie języka polskiego, historii i geografii. Z chwilą wyzwolenia spod okupacji niemieckiej szkoła została przemianowana na 4-letnie Gimnazjum Mechaniczne. Baza gimnazjum była bardzo uboga. Zasadnicza poprawa warunków bazowych nastąpiła z chwilą otrzymania z Państwowego Funduszu Ziemi obiektu o powierzchni 8 ha, z parkiem, pałacem i budynkiem gospodarczym z rozparcelowanego majątku ziemskiego w Żelechowie. W roku szkolnym 1950/51 powstało przy Zasadniczej Szkole Zawodowej Technikum Mechaniczne o specjalności budowa obrabiarek, a w kilka lat później otwarto nowy oddział o specjalności krawiectwo damskie.

 

W dniu 1 IX 1960 roku utworzone zostało Technikum Geodezyjne.

 

W 1966 roku odbył się w tej szkole pierwszy egzamin dojrzałości i pierwszych 58 techników-geodetów opuściło mury szkoły. W tych latach wzrosła liczba uczniów, którzy pobierali naukę w 30 oddziałach różnych specjalności. Adaptowano w tym czasie budynek na internat oraz oddano do użytku warsztaty szkolne.

 

W 1973 roku zostaje oddany do użytku nowy obiekt, w którym szkoła funkcjonuje do dzisiaj.

 

W 1974 roku następuje połączenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum Geodezyjnego w jeden organizm - Zespół Szkół Zawodowych.

 

W ostatnich latach znaczącym wskaźnikiem poziomu kształcenia w szkole jest udział uczniów Technikum Geodezyjnego w ogólnopolskich Konkursach Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Wielokrotnie zdobywali pierwsze miejsca indywidualnie i zespołowo. Najdłuższe jednak tradycje ma kształcenie w zawodach mechanicznych. Prowadziły je: Technikum Mechaniczne, Państwowe Gimnazjum Męskie, Liceum Mechaniczne.
 

W latach 90-tych uruchomiono kierunki kształcenia zawodowego dziewcząt:

 

Zasadniczą Szkołę Zawodową w zawodzie krawiec,

Liceum Zawodowe o specjalności wiejskie gospodarstwo domowe,

Liceum Zawodowe w zawodzie krawiec konfekcyjno-usługowy,

zaś od roku 1999 5-letnie Technikum Zawodowe w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego.

 

Od kilku lat kształcimy także uczniów w kierunkach samochodowych:

 

w Technikum Mechanicznym w zawodzie naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych

i w Zasadniczej Szkole Zawodowej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.
 

W 1999 roku uruchomiliśmy po raz pierwszy Technikum zawodowe po Zasadniczej Szkole Zawodowej w kierunkach samochodowym i krawieckim.

 

W tym czasie w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie wchodzą Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

Technikum kształci w zawodach: technik geodeta, technik mechanik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik informatyk, technik ekonomista, a Zasadnicza Szkoła Zawodowa, umożliwia naukę w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz i oddziałach wielozawodowych.

Baza dydaktyczna szkoły to 39 sal lekcyjnych, mieszczących się w budynku głównym, Pracowni Zajęć Praktycznych i Internacie.

We wszystkich obiektach szkoły rozprowadzone są sieci internetowe (w szkole i internacie również bezprzewodowe), działa sieć alarmowa, monitoringowa, telefoniczna, nagłośnieniowa oraz RTV.

Szkoła w ostatnich latach osiąga najlepsze w powiecie wyniki egzaminów zawodowych i jedne z lepszych wyników egzaminów maturalnych. Ponadto w 2014 technikum w żelechowskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych po raz kolejny odnotowało najwyższe wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej. ze wszystkich  przedmiotów oraz najlepsze wyniki matur z matematyki i przedmiotów matematyczno-przyrodniczych w Powiecie Garwolińskim.

Potwierdzeniem tego jest także dziewięciokrotny awans Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie do elitarnego grona najlepszych placówek oświatowych w kraju uwzględnianych w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych wydawnictwa „Perspektywy”.

Placówka może się również pochwalić, skutecznością w pozyskiwaniu środków z programów unijnych na realizację wielu projektów, które korzystnie wpływają na rozwój społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Niewątpliwą chlubą szkoły jest bardzo dobrze wykształcona kadra nauczycielska.

Patrząc z perspektywy minionych lat na rozwój Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, można śmiało stwierdzić, że stał się najbardziej rozpoznawalną w Polsce marką Żelechowa.

Dzisiaj Zakrzewski jest szkołą nie tylko znaną i renomowaną, ale także nowoczesną, przyjazną uczniowi i zaangażowaną w życie lokalnego środowiska. Społeczność uczniowska jest bardzo mocno zintegrowana.

Szkoła słynie z organizacji atrakcyjnych wycieczek i wyjazdów do znanych miejsc w Polsce, na nagrania popularnych programów telewizyjnych i na spektakle teatralne w dużych ośrodkach kultury. Integracji zbiorowości sprzyjają także często organizowane konkursy, akademie, zawody sportowe, dyskoteki, gry i zabawy.

Przeprowadzane corocznie wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzane zawsze debatą z kandydatami, pozwalają na to, aby wszyscy chętni mogli swobodnie wypowiedzieć swoje opinie i postulaty. Społeczność szkolna wielokrotnie w ostatnich latach wykazywała się empatią, biorąc udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez Samorząd Uczniowski.

Bezinteresowność i ofiarność darczyńców zawsze zaskakiwała swoją skalą i wzruszała organizatorów. Nauczyciele, choć wymagający, cieszą się sympatią swoich wychowanków, każdy uczeń może liczyć na życzliwość i wsparcie ze strony kształcącego go pedagoga. Dlatego, gdy mijają się na korytarzu, obdarzają się szczerym uśmiechem.

Niech to będzie najlepszą wizytówką atmosfery, panującej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Żelechowie im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie
    Piłsudskiego 45
    08-430 Żelechów
    woj. mazowieckie
  • (+25) 754 11 69,
    fax: (25) 754 10 31

Galeria zdjęć